اسکولیوز

تنگی کانال نخاعی
تنگی کانال نخاعی
دی ۳۰, ۱۳۹۸
التهاب تاندون آشیل
التهاب تاندون آشیل
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹
اسکولیوز

اسکولیوز

اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون فقرات یکی از شایع ترین اختلالات ستون فقرات است ، ستون فقرات در این افراد دارای انحنای غیر طبیعی بوده و انحنای جانبی به سمت راست یا چپ دارند.

به دلیل این که مهره های ستون فقرات نمی توانند بدون چرخش به طرفین خم شوند، اسکولیوز سبب خم شدن به طرفین و چرخش مهره ها می شود.

قرار گرفتن بدن در حالت مایل و غیر مستقیم ، ایجاد ظاهر غیرطبیعی و بروز مشکلاتی همچون کمردرد از مهم ترین عوارض اسکولیوز است که مبتلایان گزارش می دهند.

این بیماری در دو نوع مادرزادی و اکتسابی رخ می دهد ، در صورتی که به دلایل مادرزادی در هنگام تولد وجود داشته باشد اسکولیوز مادرزادی صورت که در دوران بزرگسالی رخ دهد اکتسابی است.

پزشک برای تشخیص دقیق این ناهنجاری و همچنین شدت شان از تصویر برداری با اشعه ایکس بهره می برد.

دلایل اسکولیوز

  • ناهنجاری های مادرزادی مانند بدشکلی استخوان ها حین رشد
  • فلج مغزی 
  • میلومننگوسل 
  • نرمی استخوان ( راشیتیسم )
  • آسیب مهره ها 
  • پوسچر نامناسب بدن
  • دیستروفی عضلانی

درمان اسکولیوز

در صورتی که اسکولیوز در زمان مناسب و قبل از تکمیل رشد استخوانی در کودک تشخیص داده شود با درمان های غیرتهاجیم از جمله فیزیوتراپی قابل درمان است.

فیزیوتراپی اسکولیوز موثرترین و بهترین راهکار توانبخشی و درمان غیرجراحی این اختلال است که در بسیاری از موارد با موفقیت همراه است.

فیزیوتراپیست ابتدا بطور دقیق ستون فقرات بیمار را بررسی و بر اساس شرایط بیمار و میزان انحراف ورزش و حرکات اصلاحی مناسب بیمار را تنطیم می کند.

فیزیوتراپیست با آموزش تمرینات ورزشی به بیمار به بهبود این ناهنجاری و تخفیف عوارض ایجاد شده برای بیمار کمک زیادی می کند.

انجام تمرینات اصلاحی و فیزیوتراپی در موارد خفیف اسکولیوز بسیار موثر است.

در مواردی ممکن است ارتوپد یا فیزیوتراپیست استفاده از ارترز های مخصوص اسکولیوز را نیز توصیه کند.

در صورتی که انحراف ستون فقرات بحدی شدید باشد که عوارض ایجاد شده برای بیمار با راهکارهای ذکر شده تخفیف نیابد جراحی ضروری خواهد بود.

فیزیوتراپی پس از جراحی نیز برای کمک کاهش عوارض جراحی و بهبود شرایط بیمار ضروری است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی اسکولیوز – فیزیوتراپی کمر – فیزیوتراپی در خیابان بهشتی – فیزوتراپی در خیابان مطهری – فیزیوتراپی در میرزای شیرازی